19 maja to szczególna data w historii naszego regionu. Jak każdego roku, młodzież naszej szkoły oddała hołd bohaterom powojennego podziemia niepodległościowego. Pod pomnikiem upamiętniającym brawurową akcję majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i jego żołnierzy zapłonął symboliczny znicz.

81 lat temu, 19 maja 1945 roku, oddział legendarnego cichociemnego przeprowadził udaną akcję rozbicia tutejszego posterunku milicji i Urzędu Bezpieczeństwa. Wydarzenie to zapisało się jako jeden z najważniejszych przejawów oporu wobec komunistycznego zniewolenia na Lubelszczyźnie.

Zapalony przez uczniów znicz to nie tylko symbol pamięci, ale także dowód na to, że młode pokolenie zna historię swojej małej ojczyzny i szanuje tych, którzy walczyli o wolną Polskę.

Cześć i chwała Bohaterom!