11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo.
Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata
– czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. To dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby.
Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin.
Narodowe Święto Niepodległości obchodziliśmy cały rok, jednak główne uroczystości odbyły się w piątek, 9 listopada. O godzinie 11:11 społeczność szkolna wspólnie zaśpiewała pełną wersję Mazurka Dąbrowskiego, przyłączając się do akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Piękną i wzruszającą część artystyczną przygotowali uczniowie klas V a i V b wraz z wychowawcami. Była to wspaniała lekcja historii, patriotyzmu i polskości. Po części artystycznej odtańczono poloneza.
Tego dnia uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi rodzinami wzięli również udział w Patriotycznym Śpiewaniu w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.
W niedzielne przedpołudnie 11 listopada delegacja uczniów, rodziców, nauczycieli oraz dyrekcja szkoły wraz z pocztami sztandarowymi wzięła udział w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Niedzielne uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą św. sprawowaną w farze, po której na Rynku kazimierskim, o godzinie 12-tej, łącząc się z Polakami w kraju i za granicą, odśpiewany został hymn narodowy. Po nim miało miejsce wspólne zatańczenie poloneza – pełnego gracji reprezentacyjnego polskiego tańca narodowego prowadzonego przez Panią Monikę Kubiś – Arbuz oraz ks. proboszcza Tomasza Lewniewskiego.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod obelisk poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu przy murze klasztornym, gdzie miały miejsce okolicznościowe przemówienia i złożenie wieńców.