Z Niemcami walczył w czasie kampanii wrześniowej. Nie składając broni po klęsce wrześniowej, organizował Tajną Armię Polską, z czasem podporządkowaną Armii Krajowej.
W 1940 roku dobrowolnie poddał się Niemcom w łapance, by w Auschwitz udokumentować niemieckie zbrodnie oraz stworzyć konspirację. Po ucieczce z obozu walczył w Powstaniu Warszawskim, po upadku którego trafił do niewoli. Później był oficerem II Korpusu we Włoszech, skąd w końcu 1945 roku wrócił do kraju, gdzie zaangażował się w konspirację antysowiecką. Zbierał informacje o sytuacji w Polsce i przekazywał je do II Korpusu. 8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB. Po dziesięciu dniach „procesu” został skazany na śmierć za szpiegostwo i zdradę stanu. 25 maja 1948 roku z wyroku komunistycznego sądu został zamordowany. zrehabilitowano go dopiero w 1990 roku.
Witold Pilecki uważany jest za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.
Jego postać w dzisiejszych czasach powinna służyć za wzór pracy na rzecz ojczyzny.
„Kochajcie swoją Ojczyznę. Kochajcie swoich rodziców, bądźcie wierni swojej wierze, bądźcie dobrymi ludźmi” – tak pisał do swojej córki Zofii w jednym z ostatnich listów Pilecki.
3 czerwca w niedzielę odbyły się uroczystości ku czci rotmistrza Witolda Pileckiego, od 2011 roku honorowego obywatela Kazimierza Dolnego. Podczas uroczystości wręczono nagrody uczniom, którzy wzięli udział w trzech konkursach poświęconych rotmistrzowi Pileckiemu.
W konkursie wiedzy o życiu i działalności Witolda Pileckiego
W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce zajął Maciej Głowacki z kl.VII
W kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych:
I miejsce – Jakub Kalinowski z kl. II b
II miejsce – Julia Dzikoń z kl. III a
III miejsce – Liwia Jeżewska z kl. II a
W konkursie plastycznym
I miejsce – Julia Stelmach z kl. IV b
II miejsce – Zosia Rodzik z kl. VII
W kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych:
I miejsce – Dorota Rodzik z kl. III b
W konkursie recytatorskim najlepszymi byli
Marta Zając z kl. VI
Mauro Peirs z kl. IV b
Julia Stefanek z kl. VII
Dorota Rodzik z kl. III b Gimnazjum
Emilia Sypuła z kl. IV b
Zwycięzcy tego konkursu zaprezentowali wybrane przez siebie wiersze o tematyce patriotycznej w czasie koncertu laureatów. Nagrody ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej wręczyli laureatom burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula i przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Guz.