Zachęcamy do włączenia się w najbliższe akcje i konkursy
Wieniec adwentowy
Koniec roku liturgicznego przybliża nas do pierwszej niedzieli Adwentu. Wtedy to w naszych kościołach i domach, pojawiają się wieńce adwentowe.
Zachęcamy wszystkich do przygotowania w swoim domu wieńca adwentowego. Niech w tym czasie pandemii będzie on kolejnym znakiem obecnym w naszych domach, który pomoże nam przygotować się do świąt Bożego Narodzenia oraz zawierzyć się Bogu i z nadzieją spojrzeć na wszystkie dni, które przed nami.
Zachęcamy wszystkich, aby podzielić się z nami owocem swojej pracy poprzez dodanie zdjęcia w komentarzu do wiadomości, która pojawi się w I niedzielę adwentu na naszym profilu na Facebooku lub poprzez przesłanie zdjęcia, do soboty 28 listopada, na adres [email protected]
Zwyczaj przygotowania wieńca adwentowego nie należy do najstarszych. Pojawił się bowiem dopiero w połowie XIX wieku, w Niemczech, w tradycji protestanckiej. Szybko został przyjęty także w Kościele katolickim. Po roku 1945 trafił też do Polski.
Tradycyjnie w wieńcu umieszczone są cztery świece, które symbolizują cztery niedziele liturgicznego okresu oczekiwania. Są one także symbolem światła, zstępującego na świat, które w pełni zajaśniało w narodzinach Jezusa Chrystusa, w noc Bożego Narodzenia. Zapalane kolejno, w prosty sposób ułatwiają wchodzącym do kościoła wiernym orientację, która niedziela adwentu jest aktualnie obchodzona i przypominają o konieczności przygotowania się do Bożego Narodzenia przez pokutę i nawrócenie. Oprócz symboliki światła, w adwentowym wieńcu wybrzmiewa również symbolika związana z nadzieją i życiem. Wskazuje na to zieleń gałązek (najczęściej z drzewa iglastego). W tradycyjnej formie wieniec przyjmuje także kształt okręgu. Kształt ten nawiązuje do okręgu Ziemi, ale prowadzi ku wieczności oraz doskonałemu Boga, który uniża się, zstępując na ziemię.
Szopka kazimierska
Dzieci, młodzież oraz wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w konkursie na szopkę kazimierską.
Forma pracy – dowolna – zachęcamy do wykorzystania kazimierskich motywów przyrodniczych oraz rodzinnej współpracy.
Szopkę budujemy w domu lub w ogrodzie.
Zdjęcie wykonanej pracy udostępniamy od 25 grudnia, w komentarzu do świątecznej wiadomości na parafialnym Facebooku lub przesyłamy na adres [email protected]
Zapraszamy do udziału!
Za jednego z największych mistrzów, w powiązaniu krajobrazowych realiów życia z motywami bożonarodzeniowymi, uważany jest Michał Willman, niemiecki malarz epoki baroku, zwany „śląskim Rembrandtem”. Jego cykl fresków, przedstawiających bożonarodzeniowe wydarzenia, rozgrywające się w scenerii Dolnego Śląska możemy podziwiać w kościele pw. św. Józefa, Oblubieńca NMP w Krzeszowie.
Fundacja Orszak Trzech Króli serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w tegorocznym konkursie plastycznym pt. „W stajni położony”.
Zapraszamy dzieci i młodzież z przedszkoli, szkół, klubów, świetlic oraz osoby prywatne do wzięcia udziału w konkursie.
Zgłoszenia w parafii przyjmowane są do 3 lutego 2021 r.
Technika wykonania prac: WITRAŻ
Format pracy: A4, A3, A2
Ocena prac:
Prace zostaną ocenione przez Jury złożone z przedstawicieli Fundacji Orszak Trzech Króli, plastyków i artystów malarzy.
Przy ocenie prac będą brane pod uwagę: zgodność z tematem („W stajni położony”), oryginalne spojrzenie autorów na tematykę konkursu i samodzielność wykonania pracy.
Fundacja Orszak Trzech Króli serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w tegorocznym konkursie poetyckim, pt. ”W żłobie leży”.
Napisz kolejną zwrotkę kolędy „W żłobie leży” i wygraj nagrody.
Zapraszamy dzieci i młodzież z przedszkoli, szkół, klubów, świetlic jak i osoby prywatne oraz całe rodziny do wzięcia udziału w konkursie.
Zgłoszenia w parafii przyjmowane są do 18 grudnia 2020 r.
Nowa zwrotka kolędy powinna nawiązywać do tegorocznego hasła orszaku – „Panu dzięki oddawajmy”. Tekst ma bazować na rytmie i konstrukcji zdań, uwzględniać strukturę i melodię oryginału kolędy „W żłobie leży”.
Ocena prac:
Prace zostaną ocenione przez Jury złożone z przedstawicieli Fundacji Orszak Trzech Króli oraz osób zaproszonych do komisji.
Przy ocenie tekstów będzie brana pod uwagę zgodność z tematem. Oceniane też będzie uwzględnienie rytmu, melodii i struktury kolędy „W żłobie leży”.