Erasmus+ / Wyjazd do Turcji
W okresie 19-26 listopada 2019 roku odbył się pierwszy wyjazd z programu Erasmus+, podczas którego spotkali się przedstawiciele szkół z krajów biorących udział w projekcie pt.: „Świadomość i poprawa bezpiecznego, racjonalnego korzystania z mediów społecznościowych”. Gospodarzem była szkoła znajdująca się w Turcji, w miejscowości Karacabey. Jest to miasto przemysłowe, znajdujące się w prowincji Bursa, w bliskiej odległości od morza Marmar (około 30 km) i gór Uludag (około 60 km.)
Podczas tygodniowego pobytu braliśmy udział w zajęciach warsztatowych, których nadrzędnym celem było omówienie planu współpracy na najbliższe dwa lata. Pierwszego dnia każdy z partnerów zaprezentował swój system oświaty oraz własną szkołę; po południu odbyły się zajęcia integracyjno-artystyczne. W kolejnych dniach zajmowaliśmy się następującymi tematami: zasady rekrutacji uczniów na kolejne mobilności, planowanie terminów spotkań, ogólny przebieg wyjazdów, opracowanie ankiety dla uczniów dotyczącej korzystania z mediów społecznościowych, opracowaniem tematyki artykułów do wspólnego magazynu, ustaleniem wstępnych działań na terenie każdej ze szkół odnośnie rozszerzenia wiedzy uczniów z zakresu bezpiecznego i świadomego korzystania z mediów społecznościowych.
W trakcie wyjazdu mieliśmy możliwość poznać lepiej Turcję poprzez wycieczki fakultatywne do Istambułu, Bursy i Bayramdere. W Istambule zwiedziliśmy najsłynniejsze zabytki m. in. Hagia Sophia, Pałac Topkapi, Błękitny Meczet, Wielki Bazar, Cysterny Yerebatan Sarnici.
Bursa to największe miasto w prowincji, w której przebywaliśmy na co dzień. Miasto wielkością przypomina naszą stolicę i ma około 2 milionów mieszkańców. Znajdują się w nim uniwersytety, duże obiekty sportowe, centra handlowe, a także zabytki. Mieliśmy okazję zwiedzić Koza Han budowlę powstałą w XV wieku, gdzie zajmowano się produkcją i sprzedażą jedwabiu (z tego słynie cały region), oraz meczet.
Bayramdere to niewielka nadmorska miejscowość, do której mieszkańcy Karacabey chętnie wybierają się w wolnym czasie. Spacer plażą i próbowanie świeżych ryb okazało się świetną odskocznią od zajęć warsztatowych oraz okazją do prawdziwej integracji. Podczas kolacji mieliśmy możliwość poznać bliżej turecką kulturę poprzez muzykę, śpiew i taniec. Do występów chętnie przyłączyły się pozostali uczestnicy. W ten sposób każdy kraj zaprezentował swoje narodowe pieśni i tańce.
Taki wyjazd umożliwił nie tylko zapoznanie się z kulturą i tradycją Turcji, ale przede wszystkim zaowocował zadzierzgnięciem przyjaznych relacji między delegatami poszczególnych szkół zaproszonych do programu z państw – Rumunii, Portugalii, Włoch i oczywiście z Turcji. Należą się ogromne wyrazy wdzięczności dla gospodarzy za świetną organizację i przyjazną, domową atmosferę.