24 marca 2017 roku odbyło się podsumowanie Szkolnego Festiwalu Książki, organizowanego przez Bibliotekę GZS i Radę Rodziców.
Festiwal trwał dwa tygodnie, od 6 do 17 marca. W tym czasie nasza szkoła, dzięki mnóstwu dekoracji stała się kolorowa. Każda klasa przyozdobiła drzwi do pracowni w taki sposób, by nawiązywały do wybranych książek czy wierszy. Był Król Maciuś, Balladyna, Dyzio Marzyciel, Bolek i Lolek, Tajemniczy ogród czy Kamienie na Szaniec. Odbyły się konkursy na przestrzenną postać bajkową, ekslibris biblioteki szkolnej, okładkę do książki, oraz adaptację filmową wybranej sceny z książki. Dodatkową ozdobą szkoły były bajkowe stroje uczniów – wtorek 14 marca był dniem przebrań. Na korytarzu można było spotkać czarownicę, wilka, smoka, Pipi Pończoszankę, strażaków czy Indiankę. Szkolny Festiwal Książki to nie tylko dekoracje i przebrania, ale przede wszystkim spotkania z ciekawymi ludźmi. Przewodnim motywem tegorocznej edycji były podróże i właśnie podróżnicy zawitali do szkoły. Jednym z nich był Marcin Pisula, którego pasjonują podróże – na swoim koncie ma już blisko 50 odwiedzonych krajów na 4 kontynentach. Dzieciom pokazywał pamiątki z podróży i dzielił się ciekawymi opowieściami podczas „piżama party”. W tej edycji festiwal odwiedzili również goście spoza szkoły. Uczniowie spotkali się z Ojcem Bonifacym Stanisławem Kotrysem, który opowiedział o Afryce, z miłośnikami Tatr, członkami kazimierskiego PTTK – Bartłomiejem Stefańskim oraz Ryszardem „Oniem” Lubickim, Kingą Gnaś- Sawczuk, która opowiadała o Kanadzie, Justyną Starek i Gordonem Perry, którzy pokazali Indie i Australię. Szkoła gościła również z Cezarego Ciszewskiego – reżysera, dziennikarza propagatora idei telewizji w telefonie komórkowym. Podczas festiwalu odbyły się również spektakle – „Opowieści ziemi” w wykonaniu Beaty Frankowskiej, opowiadaczki z Fundacji Musszelka w Milanówku oraz grupy Studnia O. Młodzież z kółka teatralnego wystawiła przedstawienie pt. „Baśniowy ambaras”. Zaproszeni goście wśród których byli rodzice, nauczyciele emeryci, ludzie kultury czytali „Mądre bajki z całego świata” udostępnione przez Kulczyk Foundation. Starsi uczniowie aranżowali czytanie w przestrzeni szkolnej na długich przerwach popularyzując literaturę podróżniczą. Nie zabrakło opowieści Wojciecha Cejrowskiego, Martyny Wojciechowskiej, Alfreda Szklarskiego. Pani Maja Wolny-Peirs – pisarka, dr nauk humanistycznych poprowadziła dla chętnych uczniów warsztaty kreatywnego pisania na których uczniowie poznali tajniki stworzenia ciekawej postaci bohatera. Podczas festiwalu popularyzowano literaturę angielską w oryginale z biblioteczki językowej Read on – czytając najmłodszym, uczniowie kl. 4-6 wykonywali projekty okładek oraz Books’ profiles. Gimnazjaliści prezentowali ulubione postaci literackie wzorując się na formularzu z Fakebooka.
Szkolny Festiwal Książki odbył się w naszej szkole po raz drugi. Pierwsza edycja została wyróżniona jako jedyna z Lubelszczyzny w ogólnopolskim konkursie pt. „Realizujemy wymagania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” ogłoszonym przez czasopismo „Biblioteka w Szkole”.
Przedstawienie „Baśniowy ambaras”
Więcej możesz zobaczyć na Faceboku:
facebook.com/szkolnyfestiwalksiazki