5 czerwca ramach realizacji projektu „Mały przewodnik po Kazimierzu Dolnym” we współpracy z Muzeum Nadwiślańskim uczniowie z klasy VI i V wzięli udział w wycieczce do Krakowa.
Celem wyjazdu było spotkanie i wymiana doświadczeń z krakowskimi uczniami, którzy realizowali podobny projekt w Muzeum Narodowym w Krakowie. Dzieci opowiadały o tym jak nauczyły się być przewodnikami, jak radziły sobie z tremą, wystąpieniami przed publicznością, udzieliły również cennych rad i wskazówek naszym przyszłym przewodnikom.
Wizyta w Muzeum Narodowym była okazją do obejrzenia wystawy „Kraków 1900”. Mogliśmy zobaczyć cenne obrazy, rzeźby, plakaty, grafiki, ceramikę, ubiory i tkaniny, przedmioty codziennego użytku oraz archiwalne zdjęcia z przełomu XIX i XX wieku.
Uczestników wycieczki zachwyciły obrazy Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Leona Wyczółkowskiego i innych tworzących w tym czasie. W galeriach podziwiać mogliśmy nie tylko malarstwo. W klimat epoki świetnie też wprowadziły nas stroje, m.in. suknia balowa Olgi Boznańskiej, sceniczna suknia Heleny Modrzejewskiej i wykwintne wiedeńskie wachlarze dam, a także ubranka dzieci.
Spacer z edukatorem „Pochód na Wawel” dostarczył wiedzy o historii Krakowa, jego zabytkach, obyczajach, pozwolił wcielić się w rolę artystów tworzących swój zielnik tak jak młody Stanisław Wyspiański.
Wyjazd dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze środków Funduszu Promocji Kultury.