Dnia 28 września 2016 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Warsztatach Kreatywnego Pisania” zorganizowanych przez Muzeum Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym.
Warsztaty zorganizowano w ramach projektu „Multimedialna Książka Życia. Promocja czytelnictwa w Muzeum Nadwiślańskim” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas warsztatów ogłoszony został konkurs literacki pt. „Jest taki poeta, jest taki wiersz”. W ramach tego konkursu uczniowie klasy VI naszej szkoły Julia Stefanek, Laura Stefańska, Maciej Głowacki i Walenty Małolepszy napisali artykuł „Siłownia pod chmurką – ciekawy pomysł mieszkańców Kazimierza Dolnego!”, który zdobył I miejsce. Uczniowie odebrali nagrody i dyplomy podczas uroczystej gali w Pałacu Czartoryskich w Puławach 8 października 2016 roku Gratulacje!
Siłownia „pod chmurką” – ciekawy pomysł mieszkańców Kazimierza Dolnego!
W sobotę 21 września 2016 roku, pomimo jesiennej pogody, odbyło się w naszym miasteczku długo wyczekiwane otwarcie siłowni w plenerze. Wstęgę przecięli: wiceburmistrz Kazimierza Dolnego pan Hubert Banaszek, pani radna Ewa Wolna i pan radny powiatowy Marcin Pisula. Siłownia „pod chmurką” powstała z Budżetu Obywatelskiego, czyli pieniędzy przeznaczonych w budżecie gminy na realizację pomysłów mieszkańców. Jest inicjatywą kazimierzan, którzy chcieli aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.
Siłownia znajduje się nad Wisłą naprzeciwko Portu Wiślanego. Jest dostępna 24 godziny na dobę. Wyposażona jest w 10 urządzeń do ćwiczeń m. in. wahadło, twister i orbitrek. Postanowiliśmy zapytać władze miasta jaka była droga od pomysłu do realizacji tej inwestycji:
-Ile czasu upłynęło od pomysłu utworzenia siłowni ?
-Pomysł pojawił się w tamtym roku, ponieważ wtedy Budżet Obywatelski planowany był na rok 2016. Najpierw zgłaszane były projekty mieszkańców, później została wywieszona lista projektów i wtedy mieszkańcy głosując wybrali właśnie ten pomysł – mówi wiceburmistrz.
-Co zdecydowało o tym, że siłownia znajduje się w tym miejscu?
– Wstępną lokalizację planowano na skwerku, obok placu zabaw, ale przeszkadzał tu słup wysokiego napięcia. Pani Ewa Wolna zaproponowała obecne miejsce siłowni. Jest ono dobre, ponieważ wielu ludzi tam biega, jeździ na rowerze i rolkach. Można się tu rozgrzać przed ćwiczeniami i jest to jedyny zielony plac w centrum miasta.
-Czy Panu podoba się ten pomysł?
-Tak, bardzo, sam ćwiczyłem i wcale nie jest tak łatwo.
-Kto opiekuje się siłownią?
-Miejski Zakład Komunalny w Kazimierzu. Wszelkie usterki najlepiej jednak zgłaszać do nas, do urzędu.
– Czy ma Pan jakąś prośbę, apel do mieszkańców?
-Tak, aby dbali i szanowali sprzęt, aby zwracali uwagę innym i sami używali go zgodnie z przeznaczeniem, bo przecież ma on służyć nam jak najdłużej.
Zapytaliśmy także mieszkańców i turystów co sądzą o naszej siłowni:
„Siłownia jest świetnym zakończeniem spaceru. Każde urządzenie działa na inną partię mięśni.”- mówi jedna z mieszkanek Kazimierza, która przychodzi tu codziennie.
„Siłownia to super sprawa. Dodałbym tam rowerek. Przydałaby się też kamera. Prosimy o szanowanie sprzętu”. – mówi p. Marcin Pisula podczas wywiadu.
-Siłownia jest dobrze zagospodarowana, ale brakuje tu wyższych drabinek- mówi turysta z Warszawy.
-Naprawdę mi się tu podoba- mówi turysta z Radzynia.
Czwartek godzina 20:30, na dworze ciemno… a na siłowni ,,pod chmurką’’ ćwiczy 10 osób. To oznacza, że pomysł jest strzałem w dziesiątkę. Siłownia jest miejscem spotkań ludzi, którzy aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Z wywiadu wynika więc, że pomysł stworzenia takiego miejsca podoba się nie tylko mieszkańcom ale i turystom, na czym z pewnością zależało władzom miasteczka.
Budżet Obywatelski w tym wypadku okazał się niezwykle udaną inicjatywą, dzięki której mieszkańcy i turyści mogą aktywnie spędzać czas, a władze cieszyć się tym, że przyczyniły się do promowania zdrowego stylu życia w tym niezwykłym miejscu, jakim jest Kazimierz Dolny. Może inne gminy powinny brać przykład z takich pomysłów?
Przed mieszkańcami Kazimierza kolejny wybór w związku ze zbliżającym się terminem składania projektów do Budżetu Obywatelskiego na następny rok. Ciekawe jakiego wyboru dokonają mieszkańcy? Czy będzie to równie udana inwestycja?
Julia Stefanek, Laura Stefańska, Maciej Głowacki, Walenty Małolepszy
uczniowie klasy VI GZS w Kazimierzu Dolnym
Opiekun: Wioletta Markowska